Dieta, dieta, dieta…
Wprowadzenie zasad zdrowego żywienia naszych dzieci to podstawa sukcesu i leczenia. Wiele dzieci z problemami ze spektrum ma także problemy z odżywianiem. Często jest to wybiórczość pokarmowa oraz dolegliwości ze strony jelit: przewlekłe zaparcia lub biegunki, sibo (przerost bakterii w jelicie cienkim), nadmierna fermentacja, dysbioza, candida, pasożyty, zapalenie jelit. Powszechnie już wiadomo, że skład mikroflory jelitowej ma ogromny wpływ na funkcjonowanie mózgu, i że w jelitach znajduje się większość komórek układu odpornościowego. Dlatego każde leczenie zaczynamy od jelit.
Doskonale opisuje to książka „jelita – twój drugi mózg” Emeran Mayer, opierająca się na mnóstwie badań naukowych. Mi bardzo pomogła przekonać się do zasadności wprowadzenia diety (tak, ja też miałam opór 😉 Okazuje się, że bakterie w jelitach czyli mikrobiom jelitowy, wytwarza mnóstwo metabolitów, które sterują pracą układu nerwowego w większym stopniu, niż inne czynniki. De facto to właśnie te małe mikroby decydują o pracy mózgu, poziomie przekaźników, hormonów, naszych upodobaniach dietetycznych, emocjach. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia od podstaw, czyli pozbycia się patogenów i wygojenia jelit.
Przeciekające jelito i narkotyki z mleka
W przypadku ASD często mamy do czynienia z tzw. przeciekającym jelitem czyli zjawiskiem, kiedy śluzówka jelit, stanowiąca jedną warstwę, ulega rozszczelnieniu. Poprzez powstałe szczeliny do krwioobiegu przechodzą nieprzetrawione produkty, działające szkodliwie na organizm. Kazeina i gluten ulegają przekształceniu w związki przypominające budową opiaty, działające na mózg podobnie do narkotyków. To prosta droga do uzależnienia. Teoria ta tłumaczy „przywiązanie” autystów do produktów pszenicznych i mlecznych.
3 x bez
Na początek zaczynamy od diety podstawowej: 3 razy bez – to znaczy bez glutenu, bez kazeiny (białko mleka, nie chodzi tu o laktozę, która jest cukrem mlecznym), bez cukru. Eliminujemy również żywność wysoko przetworzoną.
Wszystko przygotowujemy w domu, sami, z prostych i najlepiej ekologicznych składników. Wtedy możemy kontrolować wpływ jedzenia na dziecko.
Dodatkowo odstawić można inne produkty prozapalne jak soja czy kukurydza (GMO).
Przed odstawieniem glutenu warto sprawdzić przeciwciała na obecność celiakii (serologia celiakii – TTGIgA, TTGIgG), często są o to pytania ze strony lekarzy.
Niestety nieceliakalnej nietolerancji glutenu praktycznie nie można wykryć w badaniach laboratoryjnych, jedynym sposobem jest odstawić produkty z glutenem na próbę i obserwować zmiany w organizmie.
Kazeina jest białkiem mleka krowiego, które ma działanie prozapalne. W niezdiagnozowanych alergiach, nietolerancjach czy chorobach autoimmunologicznych pogarsza stan chorego i utrudnia efektywne leczenie.
Cukier – to nie tylko cukier 😉 Jeśli masz być skuteczny to wykluczyć należy wszystkie produkty zawierające cukry proste – sacharoza, glukoza, fruktoza, miód, syropy. O syropie glukozowo-fruktozowym mam nadzieję nie muszę pisać, bo tego żadne, nawet zdrowe dziecko nie powinno spożywać. Suszone owoce – to też w większości cukier więc ostrożnie. Wszystko też zależy od stanu jelit i wyników badań, jakie posiadasz. Może być konieczne całkowite zrezygnowanie z suszonych owoców, świeżych owoców, skrobi. Cukier to cukier, niezależnie czy biały, trzcinowy czy kokosowy. Nie używamy go, nie tolerujemy jako dodatek. Z czasem organizm przyzwyczai się do niesłodzenia. Względnie można stosować ksylitol, erytrytol, stewię (naturalną a nie sztuczny słodzik, bo on nie ma ze stewią nic wspólnego).
Warto uwzględnić nietolerancje
Bardzo pomocne przy stosowaniu zdrowej diety jest odpowiednie dobranie dozwolonych produktów za pomocą testów nietolerancji pokarmowych. Nie chodzi o badanie alergii, tylko reakcji IgE-niezależnych.W przypadku nietolerancji pokarmowych odczyn występuje nawet po dłuższym czasie od podania produktu (nawet po 4 dniach), w przeciwieństwie do odczynu alergicznego, który jest niemalże natychmiastowy. Dlatego bardzo trudno wyłapać, na które produkty dziecko źle reaguje. Dzięki znajomości tych nietolerancji znacznie szybciej można wygoić jelita i uzyskać poprawę w leczeniu innych aspektów zdrowotnych. Najlepszą (i najdroższą) opcją jest wykonanie badania w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu – immupro complete.
Inne diety stosowane w autyzmie:
- ketogeniczna
- paleo
- SCD
- GAPS
- LOW FODMAP
Trzymam za Ciebie kciuki, wprowadzenie diety jest ciężkie, ale wiem, że dasz radę.
POWODZENIA!
[…] soi, sztucznych dodatków oraz przetworzonych produktów ( o tym jak ważna jest dieta piszę m.in. tu). Pamiętaj, w eliminacji mleka nie chodzi o laktozę, czyli o cukier mleczny występujący także […]
[…] przyczyn biomedycznych [tu możesz poczytać o leczeniu biomedycznym] i wprowadź zdrową dietę [a tu o odpowiedniej diecie]. Tym bardziej w obecnej sytuacji bardzo ograniczonego dostępu do obeznanych w temacie […]