Lamblie to pasożytnicze pierwotniaki, zasiedlające przewód pokarmowy, bytują głównie w jelicie cienkim, drogach żółciowych i przewodach trzustkowych. Wywołują chorobę zwaną giardiozą. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo a badania dają fałszywie ujemne wyniki (cysty wydalane są nieregularnie, trudno na nie trafić).
Kiedy więc podejrzewać, że możemy mieć lamblie? – poszukajmy razem odpowiedzi na pytanie jak z nimi wygrać.
Z tego artykułu dowiecie się:
- Jakie są objawy lamblii,
- Jak wygląda rozpoznanie,
- Jak przebiega leczenie.
Do objawów lamblii należą:
- bóle brzucha, rozlane, umiejscowione wokół pępka lub charakterystyczny ból w prawym podżebrzu, wzdęcia, gazy,
- nudności, wymioty,
- biegunki ostre/przewlekłe lub zaparcia, stolce w jasnym kolorze, „papkowate”,
- słabe włosy, rozdwajające się paznokcie,
- niskie przyrosty masy ciała u dzieci, wyniszczenie organizmu,
- niedobory witamin i minerałów, warto rozważyć lamblie przy problemach z niedoborem żelaza i niską ferrytyną, niedoborem b12, kwasu foliowego (popularne markery wskazujące na anemię), niedoborem wit. A,
- zaburzenia emocjonalne, zaburzenia zachowania,
- zaburzenia neurologiczne,
- rozdrażnienie,
- podwyższona temperatura ciała,
- bóle głowy,
- wysypki, świąd skóry, trądzik,
- alergie pokarmowe,
- problemy ze snem – dzieci „rzucają” się po łóżku, mogą występować lęki nocne,
- przewlekła postać prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelit, rozszczelnienia jej,
- zespół przewlekłego zmęczenia,
- przerost candidy.
Rozpoznanie
W celu diagnozy wykorzystuje się przede wszystkim badanie kału, którego skuteczność w dobrych laboratoriach szacuje się na 35-50 %. Badania należy powtarzać wielokrotnie, wówczas szanse wykrycia intruzów rosną do 75-90%. Można także sprawdzić poziom antygenów we krwi, jednak przy osłabionej odpowiedzi odpornościowej (co sprzyja inwazji lamblii) lub przy długotrwałym przebiegu choroby, wyniki mogą nie odbiegać od normy.
Nawet 40% osób, które doświadczyły ostrego przebiegu giardiozy później wykazywało objawy zespołu jelita drażliwego.
W pośrednim teście dysbiozy organix gastro podwyższony wskaźnik o nazwie kwas p-hydroksyfenylooctowy może wskazywać na giardiozę.
Leczenie
Każdą potwierdzoną infekcję koniecznie trzeba leczyć. Można rozważyć podanie leków chemicznych, najpowszechniejszymi z nich są metronidazol i tinidazol, niektórzy lekarze stosują także albendazol. Można stosować także macmiror, który zawiera również składnik o działaniu przeciwgrzybiczym. Należy zadbać o bezpieczeństwo i maksymalną skuteczność kuracji, aby nie trzeba było jej powtarzać, gdyż obarczona jest dużym ryzykiem działań ubocznych.
Obiecujące efekty daje berberyna (stosowano u dzieci w wieku 5-14 lat w dawce 10 mg/kg m.c./dzień doustnie przez 10 dni. Berberyna spowodowała wyleczenie infekcji porównywalne z lekami standardowo stosowanymi w terapii giardiozy).
Dla podtrzymania efektu można zastosować preparaty ziołowe i naturalne:
- Vernicabon i nalewka z orzecha czarnego (np. „fresh green black walnut” NOW) przez tydzień, później tydzień przerwy i cykl powtórzyć kilkukrotnie.
- Protokół Nemechek’a (o który pisałam tu – Protokół Nemecheka)
- propolis (szerokie spektrum działania) – nalewka 2 razy dziennie
- pippali
- czosnek
- ekstrakty z cynamonu i imbiru
- lactobacillus plantarum – zmniejsza adhezję lamblii do powierzchni komórek jelit
📢 Przed leczeniem zadbać o funkcje wątroby – suplementować fosfolipidy, cholinę!
W trakcie leczenia należy pamiętać o:
- Zwiększeniu wydzielania żółci.
Można to osiągnąć za pomocą m.in. cholestili, sylimaryny. Najlepiej stosować na około 1 godzinę przed przyjęciem leku przeciwpasożytniczego. To ważne, ponieważ lamblie mogą ukrywać się w pęcherzyku żółciowym.
- Odprowadzaniu toksyn.
Pomoże Wam w tym węgiel aktywny lub enterosgel. Podawanie węgla lub enterosgelu musicie powiązać z odpowiednim nawodnieniem organizmu. Odpowiednie odprowadzanie toksyn ważne jest przy pozbywaniu się każdego patogenu z organizmu.
- Zakwaszaniu żołądka.
Zakwaszenie możecie osiągnąć dzięki np. guttae pepsini lub stosując ocet jabłkowy.
- Podawaniu enzymów trawiennych z betainą hcl razem z posiłkiem.
- Diecie.
Podstawowa w każdym leczeniu i zdrowym podejściu do życia to dieta bez glutenu, nabiału i cukru (3xbez) i tu uwaga – także bez fruktozy (należy wykluczyć owoce, suszone owoce), najlepiej także bez skrobi.
- Homeopatii.
Wiele leków ma w swoim obrazie objawy lamblii, powinny zostać dobrane do konkretnego pacjenta przez homeopatę – nie ma uniwersalnego remedium, które zadziała na każdego. Istnieją także nozody (leki wyprodukowane z wydzielin chorobowych).
Po leczeniu warto pomyśleć o celowanej probiotykoterapii.
By była skuteczna powinna być dobrana na podstawie wyników badań mikroflory lub kwasów organicznych. Szczepy, które pomagają przy lambliach to lactobacillus plantarum i lactobacillus rhamnosus LGG.
Źródła:
Giardioza — obraz kliniczny, rozpoznawanie i leczenie. Alicja Wiercińska-Drapało Gastroenterologia Kliniczna 2010, tom 2, nr 3, 98–102
Suraj Gupte; Use of Berberine in Treatment of Giardiasis, American Journal of Diseases of Children. 1975; 129(7): 866.
Witam panią. Bardzo byłabym wdzięczna za odpowiedź na moje pytanie. Czy jeśli córka ma diagnozę ADHD i spektrum, gdzie ojciec córki również od niedawna ma zdiagnozowane ADHD (tylko), młodszy synek również podejrzenie o ADHD i spektrum ( w trakcie diagnozy) czy to znaczy że można się spodziewać uwarunkowania genetycznego? Czy jest sens robić dzieciom te wszystkie testy? Dodam że córka borykała się rok temu z mioklonia… Niewiadomego pochodzenia. Do tej pory z nami jest w różnym nasileniu ale znacznie spokojniejszym niż na samym początku.
Czy w naszym przypadku jest jakaś szansa na przyczynę ” w jelitach” ???
Witam Pani Aniu,
Zawsze warto wykonać badania, które mogą nam dać odpowiedzi, których szukamy.
Z mojego doświadczenia wynika, że znaczna część zaburzeń z którymi się spotykam pochodzi od jelit.
Czy tak będzie w Państwa przypadku nie dowiemy się dopóki Pani tego nie zweryfikuje.
Badania polimorfizmów (badanie MTHFR) również często pokazują nam dalszą ścieżkę działania.
Pozdrawiam,
Ola
Dzień dobry,
bardzo Pani dziękuję za tak wyczerpujący wpis. Podniosła mnie Pani na duchu i dodała nadziei. U nas też potwierdzone lamblie i równocześnie diagnostyka w stronę spectrum.
Nie chcę leczyć Synka lekiem, ma prawie 5 kat (skończy w październiku br, waży 20kg) i chciałabym skorzystać z Pani rad – podać mu berberynę.
Ośmielam się jednak zapytać czy sądzi Pani że mogę podać berberynę?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie, Marta
Dzień dobry,
Dziękuję za miłe słowa 🙂
By odpowiedzieć na Pani pytanie musiałabym zapoznać się w pełni z przypadkiem, to jest możliwe tylko podczas konsultacji, po wypełnieniu formularza oraz po rozmowie wstępnej.
Nie znając dokładnie sytuacji nie mogę nic podpowiedzieć.
Pozdrawiam,
Ola
Jest Pani kopalnią wiedzy. Ja również jestem mamą Wyjątkowej Dziewczynki. Mam nadzieję, ze i u niej to nie autyzm, tym bardziej, że jest niezwykle towarzyska, lubi się przytulać, potrzebuje bliskości i więzi z najbliższymi.
Proszę mi wytłumaczyć – co to jest przerost candidy?
Pozdrawiam,
kamila
Dzień dobry, dziękuję za miły komentarz. Candida to grzyb (drożdżak), który normalnie bytuje w organizmie każdego człowieka. Z przerostem mamy do czynienia wtedy, gdy dojdzie do zaburzeń równowagi poziomu bakterii i grzybów, szczególnie myślę tu o jelitach, i Candida się się rozrośnie ponad normę. Dochodzi wtedy do pojawienia się całego szeregu objawów: dolegliwości jelitowe, łaknienie na słodycze, zaburzenia koordynacji, zaburzenia SI, zmęczenie i paradoksalnie także nadpobudliwość, drażliwość, płaczliwość albo odwrotnie – zachowanie, jakby ktoś był pijany i „śmiechawki”. Badanie kwasów organicznych w moczu – OAT lub organix gastro, ewentualnie D-arabinitol dają informację, czy przerost candidy jest obecny.
Pozdrawiam serdecznie, Ola