Przewidywany czas czytania artykułu „Od Stresu do Spokoju: Odkryj Tajemnice Uwolnienia Umysłu!” to około 5-7 minut.
W artykule „Od Stresu do Spokoju: Odkryj Tajemnice Uwolnienia Umysłu!” poruszam temat dbania o zdrowie psychiczne rodziców dzieci z autyzmem. Dowiesz się z niego, jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie, praktykowanie uważności, korzystanie ze wsparcia społecznego, regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Te elementy stanowią fundament, który pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i wspierać nasze dzieci.
Mam nadzieję, że udaje Ci się korzystać z tego pięknego słońca, które ostatnio nas odwiedziło, aby się zregenerować i realnie odpocząć.
Wiem, że nieraz nie jest to łatwe, szczególnie gdy dzieci nie chodzą do szkoły/przedszkola (ferie, wakacje, choroby) i jeszcze w większym stopniu niż zazwyczaj musisz sama mierzyć się z wyzwaniami, brakiem snu, brakiem sił…
A każde wyjście z domu czy zrobienie zwykłych zakupów można porównać do zdobycia mount everestu Twoich możliwości.
Niestety, wraz z pojawieniem się diagnozy u dziecka ferie i wakacje dla matek nie wiążą się już z beztroską, lekkością i korzystaniem z życia, bo czują się ograniczone właśnie codzienną opieką nad dziećmi, codziennymi obowiązkami i trudnościami.
Dziś chcę się skupić właśnie na tym niezwykle istotnym temacie, a mianowicie zdrowiu psychicznym i redukcji stresu, tak abyś umiała znów cieszyć się życiem i łatwiej radzić sobie z wyzwaniami.
W życiu każdego z nas, w codziennych wyzwaniach, jakie niesie ze sobą rodzicielstwo, a w szczególności wyzwaniach bycia rodzicem dzieci z autyzmem oraz opiekowania się osobami z problemami zdrowotnymi, dbałość o własne zdrowie psychiczne staje się kluczowym aspektem, który nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także na jakość życia naszych bliskich.
Dlaczego zdrowie psychiczne jest tak ważne?
Dbałość o zdrowie psychiczne to nie tylko chwilę relaksu, ale także fundament, na którym potrzebujemy budować naszą codzienność. W momencie, gdy zmagamy się z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą autyzm czy inne problemy zdrowotne, łatwo zapomnieć o własnych potrzebach.
A nawet kiedy o nich pamiętasz to i tak masz poczucie, że realnie nie masz możliwości zadbania o nie.
Stres i wypalenie mogą prowadzić do wyczerpania psychicznego i fizycznego, co negatywnie wpływa na nasze relacje z dziećmi oraz możliwość dania im wsparcia.
Niestety wypalenie rodzicielskie jest bardzo powszechne ale jednocześnie problem jest zamiatany pod dywan.
Z jednej strony wynika to z naszej mentalności, przekonań, wychowania (dam radę, bo nie mam wyjścia), a z drugiej strony z nikłego wsparcia społecznego oraz braku pomocy ze strony specjalistów. Nawet o ile jakieś terapie dzieciom są proponowane to rodzic niestety zostaje w tym wszystkim pominięty.
Bardzo często słyszę w rozmowach, że w sytuacji kryzysowej, która się przedłuża, bez wsparcia, czasem bez diagnozy, ciężko jest skupić się na sobie.
Cała uwaga kieruje się na dziecko – dieta, badania, kuracje, terapie, konsultacje…
Warto jednak odwrócić to przekonanie/myślenie, który nami kieruje.
Pamiętaj! Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie Twojego dziecka.
Kiedy jesteśmy w dobrej kondycji psychicznej, możemy lepiej wspierać nasze dzieci i zapewnić im to, czego najbardziej potrzebują.
Dbanie o siebie, o swoje własne zasoby, o ciszę, relaks, regenerację to nie egoizm.
To konieczność.
Poniżej przedstawiam Ci kilka naprawdę podstawowych, łatwych i dostępnych na wyciągnięcie ręki sposobów, aby ukoić nieco swoje nerwy.
Jak zatem zadbać o siebie i redukować stres?
Znajdź czas dla siebie: Niech to będą nawet krótkie (jednak systematyczne) chwile spędzone w ciszy, z książką lub medytacją.
Praktyka uważności: Techniki mindfulness pomagają w zarządzaniu stresem. Proste ćwiczenia oddechowe mogą znacznie poprawić Twoje samopoczucie i pomogą zredukować stres w ciągu zaledwie kilku minut. Do tego jest to sposób do wykorzystania w każdym momencie (chociażby meltdown w sklepie czy kiedy czekasz gdzieś w kolejce).
Wsparcie społeczne: Nie wahaj się korzystać z grup wsparcia, w których możesz dzielić się swoimi doświadczeniami i uzyskiwać cenne rady od innych rodziców.
W ramach przestrzeni Skuteczna Strategia Zdrowotna masz możliwość uczestniczyć w takich spotkaniach online, w godzinach, kiedy dziecko przebywa w szkole/przedszkolu.Aktywność fizyczna: Regularny ruch, nawet w formie spacerów, pomaga rozładować napięcie i zwiększa produkcję endorfin.
Pamiętaj, aby chociaż czasem wyjść bez dzieci 🙂Zadbaj o zdrową dietę: Odżywianie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Staraj się jeść regularnie i wybierać produkty bogate w składniki odżywcze, unikaj węglowodanów prostych i przetworzonych produktów, aby nie dokładać sobie stresu biologicznego związanego ze szkodliwym jedzeniem.
Mam jeszcze dla Ciebie coś extra!
Na temat sposobów radzenia sobie ze stresem rozmawiałam z Małgorzatą Naskręt – fantastyczną kobietą, która jest pedagogiem, doktorem nauk o kulturze fizycznej, akredytowaną mentorką/coachem kryzysowym w obszarze dojrzałych kobiet, a także m.in. trenerem EEG i HRV Biofeedbacku.
Małgosia na co dzień zajmuje się redukcją stresu, neuro i mentaltreningiem oraz mentaltreningiem dojrzałych kobiet.
Zapraszam do obejrzenia 4-tego odcinka z serii “Wszystkie strony spektrum”.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia i chciałabyś porozmawiać o możliwościach, nie wahaj się ze mną skontaktować. Razem możemy znaleźć rozwiązania, które pomogą zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku.
Nadal możesz dołączyć do przestrzeni Skuteczna Strategia Zdrowotna, w ramach której są warsztaty wprowadzające w tematykę specjalistycznej diagnostyki dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy ADHD, seminaria, nagrania i materiały PDF z wiedzą dotyczącą diety czy suplementacji, spotkania w ramach Networkingu czyli grupowego wsparcia, spotkania mentoringowe ze mną i dostęp do dedykowanej grupy na discord.
Jest to przestrzeń, w ramach której otrzymasz rzetelną wiedzę, wsparcie i odkryjesz możliwości.
Ja i inne dziewczyny czekamy na Ciebie:)
Napisz mail na adres ola@tonieautyzm.pl lub w odpowiedzi na tą wiadomość a prześlę Ci więcej informacji.
To wszystko na dziś.
Trzymaj się zdrowo,
Ola