Dziś przeanalizujemy glifosat, z wpisu dowiecie się m.in.:
- co to tak właściwie jest ten glifosat?
- jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
- co zrobić przy zatruciu glifosatem?
- które badania należało by w tym kierunku wykonać?
Glifosat – czym jest?
Glifosat to herbicyd – związek o działaniu chwastobójczym, który mimo bardzo szerokich doniesień o niekorzystnym wpływie na zdrowie nadal jest stosowany w środkach „ochrony roślin”, aktualnie zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania w rolnictwie, zarządzaniu roślinnością, trawnikami czy ogrodami.
Etykieta środka zawierającego glifosat informuje, że jest on przeznaczony do „zwalczania perzu właściwego oraz rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych na polach uprawnych kukurydzy, ziemniaka, marchwi, pietruszki, cebuli, pora (z siewu), buraka cukrowego, przed zbiorem pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta, pszenicy jarej, jęczmienia jarego i rzepaku ozimego, na ściernisku, ugorach i odłogach, oraz terenach nieużytkowanych rolniczo.” Z wykorzystaniem glifosatu dosusza się zbiory zboża i rzepaku.
Jak to działa?
Głównym mechanizmem działania glifosatu jest hamowanie aktywności syntazy 5-enolopirogronianoszikimo-3-fosforanu (5-enolpyruvylshikimate-3-phosphate – EPSP). Jest on kluczowym enzymem szlaku szikimowego występującego we wszystkich mikroorganizmach, grzybach i roślinach. Enzym ten nie występuje natomiast u zwierząt. To dlatego glifosat, ze względu na główny mechanizm działania, uznawany jest za nietoksyczny dla zwierząt i ludzi.
Nie ulega wątpliwości, że wiele z wyżej wymienionych produktów spożywczych, pochodzących spoza eko-upraw, przyczynia się do postępującego zatrucia glifosatem u ludzi, a stosowanie go na tak olbrzymią skalę praktycznie nie pozostawia nam możliwości uchronienia się przed nim i jego skutkami. Obecność glifosatu wykrywa się już nawet w wodach gruntowych czy deszczówce.
Czy glifosat wpływa na nasze zdrowie?
Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że glifosat ma ogromny wpływ na zdrowie, wpływając m.in. na:
- zaburzenia hormonalne;
- rozwój chorób autoimmunologicznych,neurologicznych a nawet nowotworów,
Nie mówiąc już o korelacji stosowania glifosatu i rosnącego odsetka autyzmu u dzieci.
Glifosat ma negatywne oddziaływanie na wiele pożytecznych drobnoustrojów. Prowadzi to do osłabienia naturalnej flory i przyrostu liczby patogenów bakteryjnych, takich jak Salmonella i Clostridia. Jednoznacznie wiąże się to z wpływem na cały mikrobiom jelitowy i rozwój dysbiozy.
Z narażeniem na glifosat wiąże się też narażenie na przewlekłe choroby nerek osób pracujących w rolnictwie.
Badania prowadzone na rodzinach rolników w USA wykazały, że stosowanie herbicydów ma znaczący wpływ na rozwój płodu. Stwierdzono, że u rodzin farmerów stosujących wszystkie rodzaje pestycydów procent dzieci z wadami wrodzonymi wynosił 15,4%(!). U rodzin farmerów stosujących tylko herbicydy –6,8%.
Badania na szczurach – toksykologia pokoleniowa.
Ekspozycja samców szczurów na glifosat może powodować zakłócenie procesu spermatogenezy i prowadzić do bezpłodności, inne badania na szczurach wykazały wzmożone procesy nowotworowe w stosunku do grupy kontrolnej, obserwuje się także daleko idące skutki w kolejnych pokoleniach szczurów narażonych na glifosat (epimutacje linii zarodkowej) – znaczny wzrost patologii i choroby zaobserwowano u prawnuków i prapra-potomstwa szczurów narażonych na glifosat. Dlatego jest prawdopodobne, że glifosat ma niskie lub znikome ryzyko toksyczności w przypadku bezpośredniego narażenia, ale promuje toksykologię pokoleniową w przyszłych pokoleniach.
Inne badanie wykazało, że narażenie na glifosat prowadzi do neurotoksycznego działania glutaminianu, jest czynnikiem rozwoju depresji, nasila także stres oksydacyjny wpływający na neurotoksyczność oraz wiąże się z receptorem NMDA.
Dodatkowo polimorfizm genu PON1 skutkuje utrudnionym detoksem pestycydów fosforoorganicznych. Dzieci narażone na działanie pestycydów w okresie prenatalnym z polimorfizmem w tym genie miały w wieku szkolnym wyższy obwód brzucha, zawartość tłuszczu w ciele, BMI, ciśnienie krwi, leptynę i IGF-1, niż dzieci nienarażone na działanie pestycydów. W tym przypadku fukcjonowanie genu wspomaga dieta śródziemnomorska, z dużą ilością kwasów DHA.
Jak sobie poradzić z zatruciem glifosatem?
Poniżej działania, które należy podjąć, aby uzbroić swoje siły do detoksu z glifosatu:
Zminimalizowanie narażenia:
- kupowanie i spożywanie pokarmów eko, z przydomowego ogródka (nie otoczonego polami uprawnymi!);
- dostarczanie źródeł siarki z pożywieniem, jest niezbędna do produkcji glutationu (najważniejszy antyoksydant w organizmie), sulforafan zawarty w warzywach kapustnych świetnie wspomaga detoks;
- kapusta kiszona i ocet jabłkowy (prawdopodobnie jogurt i kimchi też) zawierają acetobacter, jeden z niewielu drobnoustrojów, które mogą metabolizować glifosat. Chociaż nie dla każdego te produkty są korzystne i wskazane, należy mieć je na uwadze.
Przy zwiększonej ekspozycji na glifosat (gdy badania potwierdzają zatrucie):
- suplementacja kwasami fulwowymi lub humusowymi z jedzeniem;
- wsparcie homeopatyczne (np. glifosat w potencji homeopatycznej, wsparcie narządowe);
- suplementacja związkami siarki, wspierające szlak siarczanowania, również mogą być korzystne (uwaga w przypadku objawów nietolerancji siarki lub przerostu candidy, drożdżaków);
- suplementacja mumio shilajit.
W przypadku bardzo dużej ekspozycji na glifosat konieczna może być suplementacja glicyną (zawsze po wcześniejszym wykonaniu badań, w tym poziomu aminokwasów).
Gdzie sprawdzić poziom zatrucia glifosatem?
Badanie na zawartość glifosatu można wykonać za pośrednictwem laboratorium ALAB:
https://www.alablaboratoria.pl/badanie/29132/glifosat_sk_herbicyd_w_w_moczu
Zamawiając badanie przez sklep internetowy warto skorzystać z kodu rabatowego (15% zniżki) „NUTRICEUTKA” (kod działa z każdego linku, nie jest to link afiliacyjny).
Uważam, że z całą stanowczością można stwierdzić, że glifosat ma znaczny, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następne pokolenia będą jeszcze bardziej odczuwać jego skutki ze względu na toksykologię pokoleniową.
A Wy macie jakieś doświadczenia w walce z glifosatem?
Pozdrawiam,
Ola
Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/8646224_Glyphosate_-_A_non-toxic_pesticide
https://www.nature.com/articles/s41598-019-42860-0
https://academic.oup.com/eep/article/4/2/dvy016/5055600
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0300483X17301683?via%3Dihub
http://www.organic-systems.org/journal/92/JOS_Volume-9_Number-2_Nov_2014-Swanson-et-al.pdf
https://www.greatplainslaboratory.com/glyphosate-test
Jeżeli zainteresował Cię ten wpis a trafiłeś lub trafiłaś tu przypadkiem to zapraszam do przeczytania mojego zdrowowskazu. Tłumaczę w nim jak można korzystać z mojego bloga, by znaleźć rzeczy, które będą dla Ciebie wartościowe.