Na początku chciałabym zadać Ci kilka pytań:
- Czy Twoje dziecko ma ataki szału? Takie, kiedy zachowuje się jak dzikie zwierzę i nic nie jest w stanie go powstrzymać? Kiedy jest agresywne, atakuje i demoluje dom? Jest w takim amoku, że może zrobić sobie lub komuś krzywdę?
- Czy Twoje dziecko ma zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) i musi kilka razy zrobić to samo, wciąż zakładać i ściągać buty, zamykać drzwi, myć ręce, poprawiać rzeczy, aż będą idealnie?
- Czy Twoje dziecko ma lęki? Boi się, często zupełnie irracjonalnych rzeczy? Wpada w panikę, ucieka, krzyczy, piszczy, nie pozwoli się dotknąć? Boi się naklejenia plastra, boi się wyprostować nogę i płacze z przerażenia?
- Czy Twoje dziecko ma tiki? Mimowolne ruchy ciała, wymachy rąk, kopanie, mruganie, chrząkanie, piszczenie, oblizywanie ust?
- Czy Twoje dziecko doświadczyło nagłego, niespodziewanego regresu w zachowaniu lub nauce, zmienił się charakter jego pisma lub umiejętność rysowania? Czy Twoje dziecko zmieniło się nie do poznania dosłownie z dnia na dzień, obudziło się inne niż kładło się spać?
- Czy Twoje dziecko okresowo zmienia się jak dr Jekyll i mr Hyde? Raz jest wspaniałym, mądrym, zachwycającym dzieckiem, a w ciągu sekundy zamienia się w przerażające monstrum? Są okresy, kiedy funkcjonuje zupełnie normalnie i nawet zastanawiasz się, czy problemy już nie odeszły w zapomnienie, że może to z Tobą jest coś nie tak, po czym – BUM! – występują kolejne napady.
- Czy Twoje dziecko jest drażliwe, nie potrafi spać, wybudza się o 5 rano, nie pozwala na siebie patrzeć ani się odzywać? Ma schematyczność zachowań – nie wyjdzie z domu bez określonej czynności lub rzeczy, nie wejdzie po schodach, jeśli nie stanęło odpowiednią nogą na stopień lub ktoś inny zrobił to pierwszy?
Jeśli tak, to może być:
P – Pediatric
A – autoimmune
N – neuropsychiatric
D – disorders
A – assosiated with
S– streptococcal infection
czyli: Autoimmunologiczny pediatryczny zespół zaburzeń neuropsychiatrycznych po infekcji paciorkowcami.
Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się objawów, o które pytałam na początku tekstu, w okresie lub bezpośrednio po infekcji, np. anginie.
Jest to bardzo trudny do zdiagnozowania zespół, w Polsce jest niewielu specjalistów, którzy mają wiedzę na jego temat, a dzieci z powyższymi objawami odsyłane są do leczenia psychiatrycznego.
Jednak podłoże nie leży w psychice, tylko w patogenach i funkcjonowaniu układu immunologicznego.
Paciorkowce (łac. Streptococcus) to bakterie, które mogą być przyczyną zapaleń gardła, płuc, ucha, zatok, stawów i wielu innych chorób. Jednakże poza swoimi chorobotwórczymi właściwościami, mają jeszcze pewną zaskakującą cechę: Molekularną mimikrę.
Molekularna mimikra
Antygeny na ścianie komórkowej streptococcus są podobne do niektórych białek tj. tych w sercu, stawach, mózgu. To sprawia, że przeciwciała skierowane przeciwko bakteriom, kierują się przeciwko tkankom gospodarza, rozwija się odpowiedź autoimmunologiczna, w przypadku PANDAS są to tkanki mózgu. Szczególnie prawdopodobne, że są to jądra podstawy mózgu odpowiedzialne za zachowanie lub móżdżku (pląsawica).
Czym się różni PANDAS od PANS?
- PANS oznacza Pediatric Acute-onset Neuropsychiatric Syndrome (Zespół ostrych dziecięcych zaburzeń neuropsychiatrycznych).
- PANS to nagły pediatryczny zespół neuropsychiatryczny. Jeśli nie było widocznej infekcji, nie można znaleźć patogenu, ale są objawy. Diagnostyka postępuje dalej jak w przypadku PANDAS.
- PANS może być wywołane przez boreliozę, mycoplasmę, wirusy lub inne czynniki ( metaboliczne, środowiskowe).
Różnica pomiędzy PANS i PANDAS polega na tym, że PANDAS zawsze wywołane są paciorkowcami, a PANS mogą powodować inne czynniki.
To dlatego w nazwie PANDAS ma Strepticcocus, a PANS nie ma czynnika wywołującego autoimmunologiczną reakcję organizmu(mózgu).
Jak diagnozować PANDAS lub PANS?
W Polsce stawia się diagnozę kliniczną – na podstawie objawów – wywiadu i obserwacji.
Objawy, które wskazują na PANDAS lub PANS:
- nagły, dramatyczny początek (co ważne – niekoniecznie łatwy do uchwycenia, zmiany mogą postępować podstępnie i powoli; coraz bardziej się odchodzi od tego kryterium),
- niepokój, lęk uogólniony, lęk napadowy,
- labilność emocjonalna (chwiejność emocjonalna, łatwe przechodzenie do stanów skrajnych emocjonalnie),
- drażliwość,
- agresja,
- zachowania opozycyjno-buntownicze,
- regres w rozwoju,
- zaburzenia snu,
- częste, obfite lub mimowolne oddawanie moczu, moczenie nocne,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD),
- zaburzenia odżywiania, odmowa przyjmowania pokarmów, wybiórczość pokarmowa,
- tiki,
- ruchy pląsawicze (szybkie, nieregularne, mimowolne ruchy kończyn, nakładające się na ruch dowolny),
- depresja,
- pogorszenie funkcji poznawczych,
- zmiany w piśmie, rysowaniu,
- zaburzenia sensoryczne (nadwrażliwość na dotyk, dźwięk, zapach, światłowstręt),
- halucynacje wzrokowe i słuchowe,
- problemy z motoryką (dyspraksja) , w tym z motoryką małą.
Jednak diagnoza kliniczna zazwyczaj nie wystarczy do podjęcia leczenia, innego niż psychiatryczne. Konieczne są twarde dowody w postaci wyników badań. Ważna jest też historia chorób autoimmunologicznych i neurologicznych w rodzinie oraz infekcje przebyte przez matkę w ciąży.
Co w takim razie trzeba zbadać?
- EEG,
- ASO (uwaga, niskie miano nie wyklucza PANDAS),
- Dnase B w kierunku paciorkowców,
- panel wirusów EBV (HSV4), CMV(HSV5), HSV 1,2,6,7, RSV,
- zakażenia bakteryjne – mycoplasma, Streptococcus, Staphylococcus,
- Chlamydia,
- panel zoonoz (choroby odzwierzęce),
- wymazy z wszystkich otworów ciała, szczególnie gardło (najlepiej z migdałków), nos,
- test CBA – panel cytokin zapalnych (niski interferon, wysoki TNF alfa i cytokiny),
- poziom immunoglobulin we wszystkich klasach,
- badania autoimmunologiczne :
- oznaczanie przeciwciał onkoneuronalnych : anty-Hu, anty-Ri, anty-Yo, anty-CV2, anty-Ma/Ta, anty-amfifizyna,
- oznaczanie przeciwciał anty-neuralnych : anty-mielina, anty-MAG, anty-neuroendothelium,
- oznaczanie przeciwciał anty-akwaporyna 4,
- oznaczanie przeciwciał anty-NMDA,
- oznaczanie przeciwciał anty-gangliozydy – w klasie IgM,
- oznaczanie przeciwciał anty-gangliozydy – w klasie IgG.
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego – to już diagnostyka szpitalna, do której trzeba mieć podstawy z powyższych wyników,
- MRI – rezonas magnetyczny, najlepiej na aparacie 3T.
Wyniki powyższych badań mogą wychodzić fałszywie negatywne. Warto badać w trakcie pogorszeń, wyniki powtarzać co jakiś czas.
Jak wygląda leczenie?
- Wyleczenie wszystkich infekcji, które wyszły w badaniach : antybiotyki na infekcje bakteryjne, leki przeciwirusowe na wirusy.
- Trzymiesięczny protokół z azytromycyny, która przenika barierę krew-mózg, zmniejszając odpowiedź autoimmunologiczną. Stosowany w przebiegu łagodnych/umiarkowanych przebiegów PANDAS.
- Leczenie szpitalne:
- sterydy,
- IVIG – wlewy z immunoglobulin,
- plazmafereza.
Dodatkowo zalecana jest terapia poznawczo-behawioralna oraz leki z grupy SSRI.
W Polsce leczenie IVIG jest trudne do osiągnięcia, niektórzy rodzice decydują się na prywatne leczenie m.in. na Ukrainie. Koszt około 10-20 tys. zł miesięcznie. Optymalna kuracja – 6 miesięcy.
Jak wspomóc organizm poza leczeniem farmakologicznym?
- wprowadzić dietetyczny protokół autoimmunologiczny (dieta bez nabiału, cukru, orzechów, bez żywności przetworzonej, lekko strawna),
- stosować zioła przeciwzapalne, kurkumę, aloes,
- podawać colostrum (pozbawione kazeiny),
- utrzymywać wysoki poziomu wit. D3,
- suplementować kwasami omega z dużą dawką EPA.
Ciekawostki na koniec:
- obecnie coraz częściej stwierdza się, że zespół touretta to niezdiagnozowany i nieprzeleczony PANS,
- objawy PANS zdarzają się także u dorosłych,
- na podstawie książki „Brain on fire” Sussanah Calahan powstał film (do obejrzenia na Netflix) pt. „Umysł w ogniu”, gdzie tematem jest autoimmunologia mózgu.
Daj znać czy temat był Ci znany. Podziel się swoją wiedzą w komentarzu. Jeżeli jesteś na etapie diagnozowania lub leczenia Zespołu PANDAS lub PANS to życzę Ci POWODZENIA!