Dziś piszę do Ciebie z odpowiedzią na pytanie, które kiedyś dostałam i uzmysłowiłam sobie, że kiedy pierwszy raz słyszysz o pracy z polimorfizmami, z panelem MTHFR to faktycznie możesz robić wielkie oczy.
Jakieś nowe słowa, skróty literowe, tak po prostu o co kaman 🙂
Tak więc to pytanie zabrzmiało:
„Ola, powiedz mi, o co chodzi tak naprawdę z tym polimorfizmem, bo ja nie rozumiem o czym Ty mówisz”.
Zatem jeśli Ciebie także to pytanie nurtuje to pozwól, że wprowadzę Cię nieco w temat tego bardzo istotnego elementu mojej pracy 🙂
Czym są polimorfizmy?
Polimorfizmy to takie zmiany w genach, które występują często (zazwyczaj u powyżej 1% populacji ludzkiej), w związku z tym nie nazywamy ich mutacjami, jednak mają one istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu, procesy metaboliczne i rozwój różnych schorzeń.
Większość polimorfizmów (każdy człowiek ma ich ponad milion) ma marginalne znaczenie.
Jest jednak takie badanie zbierające w całość i skupiające się na tych najważniejszych zmianach, które w decydujący sposób mogą wpływać na zdrowie, a także na cechy osobowości.
Istniejące polimorfizmy mogą, ale nie muszą ulegać ekspresji. W zależności od diety, trybu życia, narażenia na toksyny, stosowanych leków, „geny” mogą być bardziej lub mniej aktywne, mogą ulec zablokowaniu lub przyspieszeniu.
Geny nie są Twoim przeznaczeniem.
Geny, białka, enzymy, kofaktory - co je łączy?
Geny często kodują białka lub enzymy, z których każdy ma jakieś zadanie.
Każdy enzym w naszym organizmie wymaga do sprawnej pracy kofaktorów – cząsteczek, bez których nie może działać.
Są to najczęściej witaminy, minerały, aminokwasy.
Bez dostarczania ich z dietą i suplementacją nie jesteśmy w stanie “zmusić” genów do sprawnej pracy.
Tak samo procesy odbudowy i replikacji DNA są zależne od warunków, w jakich organizm przebywa.
W związku z tym mając wiedzę o tym, jakie predyspozycje genetyczne ma organizm, można tak zaprojektować środowisko, dietę, styl życia i suplementację, aby odblokować pełnię potencjału i poradzić sobie z zaburzeniami.
Ta wiedza jest także istotna z perspektywy wsparcia leczenia, zastosowanych terapii, tak aby były bardziej skuteczne a farmakoterapia bezpieczna.
Stanowi także bazę do wdrożenia profilaktyki.
Badanie panelu MTHFR
Nazwa badania/panelu/raportu, na którym bazuję wywodzi się od sławnego genu MTHFR, który koduje enzym reduktazę metylotetrahydrofolianu, biorącą udział w metabolizmie folianów (witamina B9). (https://mthfr-genetics.co.uk/)
Zmiany w tym genie mogą obniżać aktywność enzymu i prowadzić do zaburzeń w szlaku kwasu foliowego, co z kolei może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, takie jak zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, udarów, zakrzepów, poronień, wad wrodzonych, depresji czy autyzmu.
Z perspektywy przyszłej mamy wiedza o polimorfizmie MTHFR może uchronić przed poronieniem lub urodzeniem dziecka z zaburzeniami.
Jednak nie wszystkie polimorfizmy MTHFR mają takie same skutki i nie każdy, kto je posiada, musi mieć objawy lub problemy zdrowotne. Wiele zależy od tego, jakie warianty genu się ma (np. C677T czy A1298C), czy są one homozygotyczne czy heterozygotyczne, jakie są poziomy folianów i homocysteiny we krwi, na ile sprawnie działa wewnątrzkomórkowy metabolizm kobalaminy, jakie są inne czynniki genetyczne i środowiskowe wpływające na metabolizm tych związków.
Właśnie te informacje możesz odczytać i uzyskać bardzo konkretną “instrukcję obsługi” – czyli informacje:
co zdecydowanie trzeba wdrożyć a czego unikać, aby uzyskać (odzyskać) pełnię potencjału zdrowotnego organizmu.
Co mi da ta wiedza?
I właśnie taka celowana, dobrana pod indywidualne potrzeby suplementacja potrafi odblokować u dziecka mowę, wyciszyć, pomaga pozbyć się objawów ADHD czy napadów padaczkowych.
Mam nadzieję, że wyjaśniłam 🙂
Daj znać, czy teraz jest to zrozumiałe.
A na koniec mam jeszcze dla Ciebie zaproszenie (jeśli się już zapisałaś to świetnie, bardzo się cieszę na spotkanie;)
„Zdrowie zapisane w genach”
Serdecznie zapraszam Cię na 5-dniowe bezpłatne wydarzenie on-line, podczas którego dowiesz się nie tylko:
- jak geny wpływają na Twoje objawy czy zaburzenia w organizmie a także
- jak w oparciu o znajomość swoich predyspozycji genetycznych realizować diagnostykę, dietę i suplementację, które pozwolą Ci ustabilizować sytuację zdrowotną i nareszcie zacząć zdrowieć.
Zapraszam Cię do zapoznania się z tym co dla Was przygotowuję i zapisu na wydarzenie.
Będę bardzo wdzięczna, jeśli przekażesz informację o tym wydarzeniu innym osobom zainteresowanych tematem 🙂
To wszystko na dziś.
Trzymaj się zdrowo,
Ola