Z poniższego wpisu dowiecie się jakie są naturalne sposoby na walkę z Candidą i przerostami grzybiczymi:
- Olejki eteryczne;
- Zioła;
- Probiotyki.
1. Wprowadzenie.
Zioła oraz pochodzące z nich olejki eteryczne, zawierające skoncentrowane substancje aktywne, były używane od początku historii ludzkości. Dziś wracamy do ich stosowania, gdyż są doskonałą alternatywą dla związków syntetycznych, zwłaszcza ze względu na coraz większą oporność drobnoustrojów chorobotwórczych.
Zioła i olejki eteryczne znajdują zastosowanie w medycynie ze względu na ich szeroki wachlarz właściwości biologicznych, takich jak działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, działanie przeciwutleniające, grzybobójcze, przeciwpasożytnicze , przeciwdrobnoustrojowe, przeciwnowotworowe i wiele innych..
Przerosty grzybicze bardzo często towarzyszą różnego rodzaju dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego, natomiast wykrycie tego w badaniach laboratoryjnych stanowi nie lada wyzwanie. Zazwyczaj w standardzie diagnostycznym znajdują się posiewy kału, które zaskakująco często dają wyniki fałszywie ujemne, gdyż oceniają jedynie to, co znajduje się w ostatnim odcinku jelita grubego, natomiast przerosty grzybicze dotyczą także jelita cienkiego oraz innych narządów. Najlepszą metodą wykrywania metabolitów (produktów wytwarzanych w toku metabolizmu) drożdżaków i innych grzybów są badania kwasów nieorganicznych z moczu, takie jak OAT – Organic Acid Test, ewentualnie bardziej okrojone badanie – Organix Gastro z oferty Alab. Pisałam o badaniach już wcześniej m.in. TU (kliknij jeżeli chcesz poczytać).
Poniżej przedstawiam naturalne środki, którymi poza odpowiednią dietą i stylem życia, można wspierać organizm w redukcji zakażenia grzybami.
2. Olejki eteryczne.
Olejek z drzewa herbacianego
Melaleuca alternifolia, bardzo powszechny olejek eteryczny, jest znany jako drzewo herbaciane. Olejek ten był używany od lat jako miejscowy środek przeciwdrobnoustrojowy. Nie bez powodu, ponieważ olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Wykazano, że jest skuteczny przeciwko E. coli, S. aureus, Candida i Aspergillus.
Ten cudownie antybakteryjny środek działa dobrze także na różne gatunki pleśni. Wykazano, że świetnie działa na gatunki Aspergillus i Penicillium. To zioło byłoby świetnym dodatkiem do każdego przeciwgrzybiczego płynu do płukania miejscowego lub doustnego. Olejek z drzewa herbacianego może być szkodliwy w przypadku spożycia i powinien być ograniczony do stosowania miejscowego.
My stosujemy dodając kilka kropli do dyfuzora.
Olejek z oregano
Ten olejek eteryczny pochodzi z jednej z popularnych przypraw, aromatycznego oregano. Znany również jako Origanum vulgare, dzikie oregano czy dziki majeranek, jest często stosowanym środkiem przeciwdrobnoustrojowym. Dzięki aktywnym składnikom, takim jak karwakrol i tymol, zioło to wykazuje aktywność przeciwko różnym patogenom.
Oregano zostało dobrze przebadane pod względem skuteczności przeciwko różnym bakteriom. Niektóre bakterie, przeciwko którym jest skuteczny, obejmują Staphylococcus aureus (Gronkowiec złocisty), Salmonella, Bacillus cereus, Listeria i Campylobacter. Doustnie roślina ta jest skuteczna w zwalczaniu pleśniawek wywołanych przez candida albicans. Działa grzybostatycznie i grzybobójczo. Jego działanie hamujące działa skutecznie na gatunki pleśni Aspergillus, Penicillium i Fusarium.
Olejek cynamonowy
Następne zioło jest absolutnym faworytem. Cynamon! Cynamon to takie cudowne zioło, o właściwościach przeciwutleniających i regulujących poziom glukozy we krwi. Dodatkowo wykazuje szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego oraz ma wiele innych właściwości leczniczych. Właśnie z tych względów można go systematycznie dodawać do herbaty, kawy, posiłków i zdrowych deserów. Oprócz właściwości wzmacniających smak, cynamon jest moim zdaniem niedostatecznie używanym środkiem przeciwdrobnoustrojowym. Ma mnóstwo składników aktywnych, które działają razem, hamując wzrost gatunków Bacillus, E. coli, Pseudomonas i MRSA, wywiera działanie grzybobójcze. Istnieją również dowody na właściwości rozbijania biofilmu przez to zioło. Ten sam efekt występuje na różnych gatunkach grzybów. Przede wszystkim Aspergillus, Penicillium, Fusarium i Candida. Cynamon wykazuje dodatkowo właściwości przeciwzapalne i rozkurczowe.
Szczerze polecam dodawać szczyptę cynamonu do kawy 😉
Olejek eukaliptusowy
Innym powszechnie stosowanym olejkiem eterycznym jest eukaliptus. Wiele gatunków eukaliptusa ma działanie przeciwdrobnoustrojowe.
Powszechnie to zioło jest używane ze względu na jego działanie uspokajające oraz w inhalacjach donosowych stosowanych w przypadku zapalenia zatok. Warto wspomnieć, że przewlekłe zapalenie zatok jest jednym z najczęstszych objawów narażenia na pleśń. Natomiast typowe objawy i stany związane z przerostem bakteryjnym to zapalenie rogówki, zapalenie spojówek i różnego rodzaju objawy alergii. Wykazano, że eukaliptus jest skuteczny w leczeniu objawów typu alergicznego. Wraz z innymi olejkami eterycznymi, takimi jak trawa cytrynowa, zioło to jest korzystnym dodatkiem dla osób z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych. Zioło to wykazało skuteczność wraz z olejkiem z drzewa herbacianego w leczeniu zapalenia rogówki wywołanego przez Fusarium. Olejek ten ma również wpływ na dermatofity, czyli gatunki grzybów wywołujące zakażenia skóry i jej przydatków, np. paznokci. Udokumentowano lecznicze działanie przez miejscowe stosowanie na przerost grzybicy paznokci i skóry.
Olejek goździkowy
Poza pięknym zapachem jego głównym atutem jest zawartość substancji aktywnej o nazwie eugenol. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwpasożytnicze (istnieją doniesienia, że jest zdolny do likwidacji dorosłych pasożytów, a także postaci larwalnych czy nawet jaj). Skuteczny jest nawet w leczeniu infekcji wywołanych bakteriami Shigella, Staphylococcus i Streptococcus. Spożywanie nadmiernych ilości olejków może być szkodliwe dla zdrowia.
Lemongrass
Ostatnim olejkiem eterycznym na liście jest trawa cytrynowa. Czasami mylona z olejkiem cytrynowym, który jest pozyskiwany ze skórki cytryny, trawa cytrynowa pochodzi z gatunku trawy zwanej palczatką cytrynową (Cymbopogon citratus). Trawa cytrynowa jest powszechnie stosowanym olejkiem eterycznym, którego właściwości obejmują działanie przeciwbakteryjne, przeciwbiegunkowe, obniżające poziom cholesterolu, hipoglikemizujące, uspokajające, nasenne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. To zioło jest pełne składników aktywnych, zdolnych do zakłócania i hamowania rozwoju pleśni fusarium, działa również blokując biosyntezę mykotoksyn. Jeśli chodzi o candida, trawa cytrynowa zmniejsza przyczepność strzępek grzybni oraz czynniki zjadliwe, które posiada candida. Jest również skuteczny przeciwko Staphylococcus aureus, oraz ma zdolność rozbijania biofilmu.
Stosując olejki eteryczne, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych, którymi bardzo często są reakcje skórne w postaci podrażnienia, alergii bądź czasowej nadwrażliwości na promieniowanie UV. Stosowanie doustne to także ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego, reakcji uczuleniowych, wyrzutu histaminy. Występowanie objawów niepożądanych może wynikać ze złej jakości olejków, niewłaściwego przechowywania, nieumiejętnego zastosowania lub osobniczej wrażliwości (nadwrażliwości).
3. Zioła
Hydrastis canadensis
Hydrastis canadensis, bardziej znany jako gorzknik kanadyjski, jest używany od wielu dziesięcioleci ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Aktywnym składnikiem gorzknika kanadyjskiego jest berberyna. Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym. Jest to składnik, który nadaje roślinie właściwości przeciwgrzybicze, wykazuje także działanie przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe, może być wykorzystywany w walce z lambliami.
Orzech czarny
Zioło to, znane również jako Juglans nigra, jest powszechnie znane i stosowane jako środek przeciwpasożytniczy. Jest to również silne zioło przeciwgrzybicze. Aktywny składnik nazywa się juglonem, jest to pochodna związku organicznego zwanego naftochinonem. Wykazuje właściwości przeciwgrzybicze wykorzystywane zarówno w celu leczenia miejscowego, jelitowego oraz pochwowego przerostu drożdżaków. Związek ten, w postaci nanocząstek, wykazuje obiecującą skuteczność przeciwko gatunkom pleśni Aspergillus i Fusarium. Dodatkowo juglon zwiększa również aktywność katalazy i dysmutazy ponadtlenkowej, które działając na błonę komórkową komórki grzyba, powodują jej uszkodzenia i śmierć.
Ekstrakt z pestek grejpfruta GSE
Inną ziołową opcją terapii przeciwgrzybiczej jest ekstrakt z pestek grejpfruta (GSE). Ten silnie działający ekstrakt jest często używany bez recepty w celach przeciwdrobnoustrojowych. Jego przeciwgrzybiczy charakter wynika między innymi z obecności flawonów, które występują w wysokich stężeniach we wszystkich cytrusach, w tym grejpfrutach. W szczególności znaczenie tu mają naringina i hesperydyna oraz ich pochodne. Wykazano, że hamują wzrost grzybni nie tylko drożdży Candida, ale także Aspergillus, Fusarium i Penicillium.
GSE działa również poprzez eliminację biofilmów, które już są obecne. Hamuje również powstawanie nowych biofilmów. GSE może być stosowany nie tylko jako główny środek w leczeniu przeciwgrzybiczym, ale także w celu rozbijania biofilmu, umożliwiając w ten sposób zwiększenie aktywności innych stosowanych środków przeciwgrzybiczych.
Ze stosowaniem tego środka należy być bardzo ostrożnym szczególnie przy podejrzeniu lub wykrytej infekcji boreliozą i innymi chorobami odzwierzęcymi, jak bartonella. Te bakterie mają skłonność do otaczania się biofilmem, więc niekontrolowane jego rozbijanie może aktywować infekcję i prowadzić do pogorszenia objawów.
Czosnek
Nie od dziś wiadomo, że czosnek wykazuje dużą skuteczność jako środek przeciwdrobnoustrojowy i przeciwgrzybiczy.
Roślina ta posiada różne związki aktywne, które nadają jej właściwości lecznicze. Dwa z nich to ajoen i allicyna, z których allicyna jest powszechniej znana. W czystej postaci allicyna jest silnym środkiem przeciwgrzybiczym o dużej skuteczności przeciwko Candida albicans. Wykazano, że przy stosowaniu miejscowym i wewnętrznym hamuje wzrost Candida. Wykazano również, że allicyna powoduje 100% zahamowanie wzrostu grzybni Aspergillus niger.
Cebula
Inna roślina, bardzo spokrewniona z czosnkiem, Allium cepa powszechnie znana jako cebula, również wykazała dużą skuteczność w zabijaniu pleśni i drożdży. Stosowanie związków zawartych w obu tych roślinach jest korzystne dla każdego protokołu przeciwgrzybiczego.
4. Probiotyki
Niektóre badania wykazują, że stosowanie probiotyków jest skuteczne przeciwko licznym stanom patologicznym wywołanym przez Candida. W tych badaniach szczepy Lactobacillus GG, L. acidophilus i Saccharomyces boulardi były głównymi probiotykami, które okazały się skuteczne wobec przerostów Candida.
Wykazano, że Lactobacillus GG, wykazuje zdolność do indukowania tworzenia przeciwciał przeciwko Candida u myszy z niedoborem odporności. Wykazano także, że probiotyki przyspieszają leczenie różnych stanów patologicznych w przewodzie pokarmowym w obecności Candida oraz zwiększają odpowiedź immunologiczną na Candida (badanie na myszach).
Ze stosowaniem probiotyków na własną rękę należy być ostrożnym, szczególnie w stanach obniżonej/nasilonej odpowiedzi układu odpornościowego, towarzyszącym przerostom bakteryjnym, SIBO, stanach zapalnych przewodu pokarmowego, alergiach czy objawach nietolerancji histaminy.
Naturalne środki mogą odegrać ogromną rolę w korekcji przerostu mikroorganizmów, niezależnie od tego, czy jest to główny cel terapii czy tylko dodatek do całościowego leczenia. Drzewo herbaciane, oregano, cynamon, goździki, eukaliptus i trawa cytrynowa to świetne olejki eteryczne na początek. Warto także nie zapominać o innych olejkach eterycznych, takich jak: tymianek, lawenda, gałka muszkatołowa, kolendra, bazylia, rozmaryn, mięta pieprzowa, anyż, imbir czyi szałwia.
Zioła te stanowią doskonałe uzupełnienie lub nawet bazę środków używanych do leczenia.
A Wy macie doświadczenie w używaniu olejków i ziół przy infekcjach grzybiczych?
Jeżeli zainteresował Was wpis to podzielcie się nim ze znajomymi 🙂
Pozdrawiam,
Ola
Źródła:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31195752/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25242268/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28296357/
- https://meridian.allenpress.com/japma/article-abstract/88/10/489/155551/1998-William-J-Stickel-Bronze-Award-Antifungal
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30053847/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742534/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33415085/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31300120/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31698851/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7168129/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1286457999800033
- https://sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jam.13282
- https://meridian.allenpress.com/jfp/article/61/1/123/168720/Inhibition-of-Aspergillus-niger-and-Aspergillus
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436450/
- http://www.jpp.krakow.pl/journal/archive/11_06_s9/pdf/35_11_06_s9_article.pdf
- http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2021/03/pf_2020_236-240.pdf
A jakiej firmy poleca Pani olejki?
Olu,w jakiej formie stosujesz te olejki? Np oregano? Też do dyfuzora, doustnie czy na skórę w rozcieńczeniu?
Kasiu,
Na nośniku olejowym, w potrawie lub w kapsułce.
Pozdrawiam,
Ola